Jak brak pracy wpływa na zdolność kredytową?

By 21 lipca 2018Zadłużenie
bezrobotny zdolność kredytowa

Osoby, których dochody są nieudokumentowane lub nie posiadają stałego miejsca zatrudnienia zazwyczaj zdają sobie sprawę ze swojej złej zdolności kredytowej. Uważasz, że banki niechętnie udzielają pożyczek osobom bezrobotnym? Nic bardziej mylnego. Instytucje bankowe i pozabankowe prześcigają się w tworzeniu nowych ofert i pozyskiwaniu nowych klientów. W związku z tym placówki te wychodzą również naprzeciw potrzebom klientów bezrobotnych. W poniższym wpisie przedstawimy jak status bezrobotnego wpływa na zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa osoby bezrobotnej

Mimo rekordowego spadku bezrobocia sytuacja na rynku pracy wciąż nie jest zadowalająca. Wiele osób wciąż zatrudniona jest na umowy śmieciowe, które wpływają na nikłe szanse w uzyskaniu kredytu czy pożyczki. Konsument pracujący na takich zasadach posiada mniejszą pensję i jeśli już zostanie mu przyznany kredyt to ponosi on większe koszty związane z udzieloną pożyczką. Jeśli staramy się o kredyt na dobrych warunkach warto posiadać dokumenty, które zaświadczają o naszych dochodach, historię przelewów lub informacje od pracodawcy, który gwarantuje nam zatrudnienie w przyszłości. Banki muszą sprawdzić naszą zdolność kredytowa by określić ryzyko jakie wiąże się z przyznaniem nam pożyczki.

Pożyczki dla bezrobotnych w instytucjach pozabankowych

Osoby bezrobotne często potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki. Niestety banki niechętnie przyznają kredyty osobą niestabilnym finansowo. Nie zawsze mamy jednak możliwość znalezienia szybkiego zatrudnienia. Na szczęście funkcjonujące na rynku firmy pożyczkowe udzielają kredytów także osobom bezrobotnym. Ich wymogi są dużo mniej rygorystyczne niż te praktykowane w bankach. Szybkie pożyczki online charakteryzują się elastycznością, prostymi regułami a gotówkę można otrzymać nawet w 15 minut. Warto jednak zastanowić się nad zaciągnięciem zobowiązania, zwłaszcza gdy straciliśmy stałe źródło dochodu i nie posiadamy znaczących oszczędności. Należy pamiętać, że każde zobowiązanie powinno być spłacane w określonym terminie, w związku z czym należy rzetelnie przeanalizować swoje zdolności finansowe.

Pożyczki pod zastaw oraz z poręczycielem

Osoba bezrobotna nie jest zaufanym klientem firm pożyczkowych. Udzielając pożyczki osobie nieposiadającej stałego zatrudnienia, firmy pożyczkowe chcą uzyskać poświadczenie, że pożyczkobiorca w przyszłości będzie w stanie terminowo spłacić swoje zobowiązanie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zaciągnięcie pożyczki z poręczycielem lub pod zastaw. Pożyczka pod zastaw polega na zestawieniu w instytucji bankowej cennego przedmiotu, który staje się gwarantem spłacenia zadłużenia. Decydując się na tego typu formę kredytu musimy pamiętać, że w sytuacji niespłacania zobowiązania zastawiony przedmiot przechodzi na własność firmy pożyczkowej. Drugim rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu z poręczycielem. W razie niespłacania przez nas rat osoba poręczająca będzie zmuszona zrobić to za nas.  

Dużą zaletą pożyczek dla osób bezrobotnych jest niskie oprocentowanie, niewielkie formalności oraz duże kwoty pożyczek. To dzięki szybkim pożyczkom online osoby bezrobotne mają szansę na szybki i łatwy zastrzyk gotówki.

 

Leave a Reply