Jak powstają długi w gospodarstwach domowych?

By 1 sierpnia 2018Zadłużenie
długi w gospodarstwach domowych

Gospodarstwa domowe odgrywają niezwykle istotną rolę w ogólnej gospodarce kraju. To podmiot gospodarczy składający się z jednej lub więcej osób, które wspólnie się utrzymują. Samo zadłużenie nie jest niczym niepokojącym. Martwić powinna sytuacja, gdy zadłużenie wymyka się spod kontroli i staje się nadmierne, co w efekcie prowadzi do utraty zdolności do terminowej spłaty pożyczki. W poniższym artykule postaramy się przedstawić Państwu jak powstają długi gospodarstw domowych. 

Nadmierne zadłużenie

Popadanie w długi gospodarstw domowych powinno niepokoić w sytuacji, gdy zadłużenie wymyka się spod kontroli i staje się nadmierne. Utratę płynności finansowej skutkuje sytuacją, gdy terminowe spłacanie zobowiązań staje się niemożliwe. Większość osób posiadających pożyczki deklaruje, że na przełomie ostatnich 12 miesięcy miało problem z terminową spłatą zobowiązania. Stabilna spłata zadłużeń to kluczowa sprawa w określeniu zdolności kredytowej gospodarstw domowych i może być determinantą wzrostu rynku kredytowego.

Kogo najczęściej dotyczą długi

Z biegiem czasu odsetek zadłużonych rodzin stosunkowo maleje co oznacza dość korzystną zmianę dla gospodarki krajowej. Tym co wyróżnia tę grupę pożyczkobiorców to średni wiek oraz stosunkowo niskie dochody w przeliczeniu na jedną osobę. Po pożyczki sięgają zazwyczaj osoby chcące poprawić swoją sytuację materialną poprzez kupno mieszkania, samochodu, remont, budowę domu lub zakup sprzętu RTV i AGD. Pożyczka ratalna jest natomiast idealnym rozwiązaniem dla osób, które znalazły się w nagłej sytuacji wymagającej szybkiego zastrzyku gotówki.  

Przyczyny popadania gospodarstw domowych w nadmierne zadłużenie

Istotną przyczyną nadmiernego zadłużenia jest brak wiedzy finansowej pożyczkobiorców. Rosnące zainteresowanie szybkimi pożyczkami ratalnymi online rzadko idzie w parze ze świadomością finansową Polaków. Większość klientów instytucji pożyczkowych zaciągających pożyczki ratalne przez internet, tylko w niewielkim stopniu rozumie zapisy umowy kredytowej. Zaciąganie kolejnych kredytów często jest wynikiem impulsu i decyzji opierających się jedynie na analizie bieżących potrzeb i braku świadomości skutków tych decyzji, które mogą rzutować na przyszłości naszego gospodarstwa.

Zaciąganie kredytów wciąż nie jest powszechnym rozwiązaniem problemów finansowych. Większość członków gospodarstw domowych podejmuje próbę analizy swoich zdolności finansowych oraz warunków spłaty zadłużenia. Istnieje jednak bardzo duża grupa wyżej wymienionych podmiotów gospodarczych deklarujących zaciągnięcie kredytu bez zastanowienia się nad jego konsekwencjami. Niestety taką postawę przybierają zazwyczaj gospodarstwa domowe będące w ciężkiej sytuacji finansowej, nie posiadające środków na podstawowe wydatki. Przyczyną powstawania długów w gospodarstwach domowych jest zazwyczaj lekkomyślne zaciąganie pożyczek nie zważając na trudności w ich spłacie. Warto przemyśleć każdą decyzję dotyczącą budżetu domowego by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności i popadania w spiralę zadłużenia.

 

Leave a Reply