Największe firmy pozabankowe działające w Polsce

By 31 lipca 2018Zadłużenie
największe firmy pozabankowe

Współczesny rynek pożyczkowy rozwija się w zawrotnym tempie. Firmy pozabankowe stają się coraz bardziej poważniejszymi konkurentami banków. Zgodnie z danymi pochodzącymi z BIK aż 35 % klientów chcących zaciągnąć zobowiązanie do 1000 zł korzysta z usług firm pożyczkowych. Popularność Chwilówek z roku na rok wzrasta, co wynika z wielu zalet tego typu ofert. Szybki procesu weryfikacji oraz minimum wymagań stawianych przez prywatnych pożyczkodawców stają się istotnymi czynnikami decydującymi o wyborze usługodawcy. Poniżej przygotowaliśmy informacje na temat największych graczy w dziedzinie pożyczek ratalnych.

Internetowy rozwój firm pozabankowych w Polsce

Głównym bodźcem rozwoju firm pozabankowych w Polsce stała się ustawa z 11 marca 2016 r.  o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Ustawa ta nałożyła na firmy pozabankowe pewnego rodzaju ograniczenia mające na celu wyeliminować nieuczciwe praktyki wyżej wymienionych instytucji. Zwiększono kwotę minimalnego kapitału, który należy posiadać by zostać pożyczkodawcą. Wprowadzał także ograniczenia pozaodsetkowych kosztów kredytów konsumenckich, przez co ustawodawca uniemożliwił nakładania na klientów bardzo wysokich odsetek co w efekcie wpłynęło na zaostrzenie się warunków przyznawania kredytów.  

Współczesny rozwój technologii miał ogromny wpływ na rozwój firm pozabankowych. Coraz więcej instytucji działających na rynku pożyczkowym korzysta z nowoczesnego kanału dystrybucji jakim jest internet. Szybki i łatwy kontakt z klientem, poszerzenie oferty o pożyczki ratalne online oraz internetowa weryfikacja potencjalnych klientów, zmniejszyła czas oczekiwania na przyznanie pożyczki oraz ułatwiła kontakt z większą rzeszą konsumentów. 

Rejestr firm pozabankowych

Istotnym narzędziem kontrolującym ilość instytucji pozabankowych na rynku pożyczkowym jest Rejestr Firm Pożyczkowych (RFP). Jest to lista firm pożyczkowych działających na terenie naszego kraju. Zgłoszenie firmy do rejestru jest obowiązkowe. Dzięki niemu Klienci instytucji pozabankowych zyskali wiarygodne źródło informacji na temat rzetelnych pożyczkodawców.  Jest to zmiana, która zyskuje swoje poparcie wśród instytucji pożyczkowych, jaka wpływa na poprawę wizerunku wyżej wymienionych firm i zwiększa zaufanie ich klientów.  

Największe firmy pożyczkowe w Polsce

W rejestrze firm znajduje się kilkaset firm pożyczkowych, jednak niektóre z nich wyróżniają się na tle innych przejawiając cechy pożyczkowych potentatów. Dominującymi firmami zajmującymi się pożyczkami ratalnymi przez internet są spółki pochodzenia Łotewskiego tj: Rapid Finance (zrzeszająca firmy: Filarum, Soho Credit) , Creamfinance (zrzeszająca LendOn i Etraportfel) oraz 4finance Group (zrzeszająca Vivus i Zaplo).  Kolejnym potentatem wśród instytucji pozabankowych jest fińska spółka Ferratum Group pod szyldem których działa firma Ferratum Money, Ekspres Kasa, Ofini Kasa TAK!. Najbardziej znaną i posiadającą największą bazę klientów jest przedsiębiorstwo pożyczkowe Wonga, które działa na Polskim rynku od 2012 roku. Spółka ta poprzez aktywną kampanię reklamową w mediach, wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w branży pożyczkowej.

Szybkie pożyczki ratalne online są coraz częstszą formą wsparcia finansowego, po którą sięgają Polacy. Elastyczna oferta, szybki proces weryfikacji oraz minimum formalności kusi osoby potrzebujące nagłego zastrzyku gotówki.  Aby uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań i oszustw warto dokładnie sprawdzić pożyczkodawcę, u którego planujemy zaciągnąć zobowiązanie. Sama reklama to nie wszystko, warto zasięgnąć opinii u osób będących klientami danej placówki oraz skorzystać z Rejestru Firm Pozabankowych i porównywarek kredytowych.  

 

Leave a Reply